top of page
  • Obrázek autoraMonnica

Street art v Koreji

Není pochyb o tom, že Korea je zemí pro milovníky jídla, kultury, ale také umění. Nejen toho, které najdeme v galeriích a na výstavách, ale i toho venkovního, tedy street artu. Tato fascinující scéna pouličního umění se stále vyvíjí a stává velice oblíbenou. Dříve zanedbané budovy i věci tak mohou dostat nový život a zcela jiný rozměr.V posledních několika letech se umělci zaměřili na transformaci zchátralých čtvrtí a snažili se vdechnout těmto budovám a objektům inovativní designový vzhled, či vyprávět skrze malby historii těchto míst.


Mezi velmi známé patří tzv. daldongnae (měsíční vesnice), byly to většinou vesnice, které byly považovány za chudé, a často se nacházely v horách dále od civilizace. Místní umělci vynaložili velké úsilí při tvorbě a zachování historických čtvrtí ohrožených rychlým rozvojem měst. Jednou z takových je například Gamcheon Culture Villiage v Busanu. Nenajdete tu jenom ikonicky barevné střechy, ale také rozmanité výtvarné ukázky.


Ihwa Mural Villiage je také jednou z měsíčních vesnic. Nachází se poblíž parku Naksan v Soulu a pod vedením ministerstva kultury, sportu a cestovního ruchu byla v roce 2006 znovuoživena obrazy a uměním asi 70 umělců. Pro své nástěnné malby i kouzlo je oblíbenou destinací nejen turistů, ale i místních.


Zničená oblast Dongpirang byla za účasti tzv. Agendy 21 renovována uměním v roce 2007. Díky této občanské skupině přišlo vyzdobit městské zdi, ploty, komíny, schody a dokonce i vodní nádrže svými díly nemálo vysokoškoláků i umělců.
Otevření přístavu v Inchonu roku 1883 vedlo k příchodu mnoha cizinců z různých oblastí, většina mladých lidí se však poté odstěhovala a vesnice postupně začala stagnovat. Postupně byl tedy realizován projekt s cílem zlepšit rozvoj vesnice malbami a zdobením klasickými pohádkami. V dnešní pohádkové vesnici Songwol-dong najdete postavičky z klasických korejských pohádek, ale i ty ze západních zemí.

zdroje: thecelturetrip, visitkorea, timeout, lonelyplanet, koreaherald, behance0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page