top of page
  • halkover

Hanok

Hanoky známe snad z každého korejského filmu nebo knihy. Ale jen málokde se dočteme, co všechno se pod tímhle názvem schovává. Dnes se podíváme na to, co je skutečný hanok!Historie


Historie hanoků jde ruku v ruce s historií Koreje. Významná změna přišla až ve 14. století. V té době na je Korejský poloostrov královstvím Čoson a vládne mu dynastie I. Tradiční obydlí prošla přeměnami a modifikacemi, aby odpovídala rozvíjející se zemi. Nejvíce historických hanoků pochází z tohoto období, i proto se hanokům někdy říká Čosonské domy.


Jak vlastně hanok vypadá?


Hanok je tradiční korejské obydlí. Je tvořen hlavně přírodními materiály – dřevem, kamenem a hlínou. Důležitá je tradiční korejská struktura trámů, sloupů a vaznic.Asi nejvýraznějším prvkem je střecha. Tvoří ji nejčastěji „giwa“ – střešní tašky vyrobené z pálené hlíny, ale může být také šindelová nebo vytvořená z rýžové slámy. Okraj střechy se nazývá „čchôma“. Může mít různou délku a být upevněna pod různým úhlem, tím určuje množství světla, které se dostane dovnitř domu.


Samozřejmě není hanok jako hanok. V průběhu dějin byla Korea pod mnoha vlivy různých kultur, ty se projevily i právě na hanocích. Díky tomu mají domy různý půdorys, liší se dekoracemi a výzdobou.Bez ondolu ani rána


Po tisíce let byly korejské domy vytápěné pomocí ondolu. Jeho efektivita spočívá ve využití tepla z venkovního krbu, který se využíval k vaření. Teplo pak pomocí vykopaných kanálků putovalo pod podlahou domu a tím ji zahřívalo. Stoupajícím teplým vzduchem byla zároveň zajištěna cirkulace.


Horký kouř bránil i dalším škůdcům – krysám, broukům nebo mravencům v ničení dřevěných trámů a zásob potravin.Hanok v současnosti


Hanoky se v současnosti setkávají s obrozením. A není to jen kvůli nevšednímu vzhledu a zajímavým architektonickým prvkům. Hanoky jsou považovány i za velmi ekologické a jsou představovány jako tzv. eko-architektura. K tomu přispívá i častá poloha hanoků bok po boku s přírodou.


Hanoky jsou tak inspirací i pro moderní architekty. Ti dokážou tradiční architekturu spojit s moderními prvky jako jsou prosklené plochy, velké čisté stěny a samozřejmě moderní nábytek a vnitřní vybavení.


I turisty jsou tradiční domy velmi žádané. Vzniká proto mnoho hotelů a restaurací v tradičním stylu. Mezi populární turistické atrakce patří například hanoková čtvrť Bukčchon v Soulu, kterou můžete znát nejen z líbivých fotografií, ale i z mnoha filmů natáčených právě zde.

Zdroje: Seoul Hanok, Destin Asian, all about hanok, Asia Society

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page