top of page
  • halkover

Jak se v Koreji slaví narozeniny?

Jiný kraj, jiný mrav. Platí to i pro takovou věc, jako jsou narozeniny.


Pro Korejce jsou některé narozeniny důležitější než jiné, a také se jinak slaví, patří k nim jiné zvyky a tradice a mají za sebou kolikrát i zajímavou historii.


Co za historii za sebou můžou mít narozeniny? Na to se dnes podíváme.
Jak se v Koreji slaví „běžné“ narozeniny?


Oslava „klasických korejských narozenin“ má mnoho podobností s Amerikou. Spojené státy mají na Jižní Koreu masivní vliv už od poloviny minulého století, navíc v současné době médií se kultury zkrátka míchají.


Na narozeniny, které se slaví přesně v den narození, oslavenci obvykle dostanou dort, baví se s rodinou a s přáteli možná zajdou na drink (obvykle soju). Pro západ už ne tak běžnou tradicí je podávání polévky z mořských řas (miyeok-guk), kterou pro mnoho živin a vitamínů jedly těhotné ženy, aby se jim narodilo zdravé dítě. Proto také symbolizuje mateřskou lásku.
(Lunární) Nový rok


Proč se slaví v Koreji narozeniny na Nový rok? Souvisí to s odlišným způsobem počítání věku. Další rok totiž korejcům nepřibývá v den narození, ale na Lunární Nový rok.


Všichni narození ve stejném ročníku mají tedy stejný věk. To znamená, že na Nový rok mají narozeniny všichni! A to se neobejde bez oslav včetně mnoha tradic, jako oblékání hanboků (tradičních korejských oděvů) a jezení polévky s rýžovými koláčky tteokguk.


Baekil – oslava 100 dní


V dřívějších dobách byla výrazně větší dětská úmrtnost. Mnoho nově narozených tak zemřelo už během prvních pár dní či měsíců života, na vině byly většinou různé dětské nemoci.


Pokud se dítě ve zdraví dožilo 100 dní života, přišla na řadu oslava „baekil“, jako dík duchům za překonání tohoto těžkého období. Pokud bylo dítě v době svých 100 dní nemocné, oslava se nekonala, jelikož by to dítěti mohlo přinést neštěstí.


Součástí tradice je podávání polévky z rýže a mořských řas, rýžového vína a rýžových koláčků. O nich se také říkalo, že když jich rodiče alespoň 100 rozdají, bude mít jejich dítě dlouhý život.
Pokrok v medicíně výrazně omezil dětskou úmrtnost, proto se „baekil“ dnes neslaví v takové míře jako dřív.


Dol – 1. rok života


Dol jsou asi nejvýznamnější narozeniny. Oslavují se po dosažení prvního roku života. Tyto oslavy, stejně jako „baekil“, měly souvislost s vysokou dětskou úmrtností v historii, oproti „baekil“ ale přetrvávají dodnes.


Sejde se celá rodina, obvykle v hanbocích, oslavenec má ještě speciální čepičku. Typickým pokrmem je znovu polévka z mořských řas, rýže a rýžové koláčky.


Součastí prvních narozenin je tradice „doljabi“. Spočívá v tom, že je před dítě umístěno několik předmětů, z nichž si má 1–2 vybrat. Vybrané předměty určují směr jeho budoucnosti.
Hwangap – 60. narozeniny


Dříve byly 60. narozeniny jistým milníkem, jelikož byl zakončen šedesátkový cyklus (cyklus kmenů a větví) pocházející z Číny. Cyklus se skládá z 10 kmenů, každé dva připadají jednomu z 5 čínských elementů a 12 pozemským větvím známým jako čínský zvěrokruh. Dohromady to dává 60 let.


Dnes už dosažení 60 let není nijak výjimečná událost. I tak se však oslava udržela. V těchto dnech je vždy na prvním místě velká úcta k oslavencům (rodičům a prarodičům). Součástí je velká hostina, podávání rýžového vína a také mnoho uctivých úklon až na zem.


Chilson a palsun


„Chilson“ a „palsun“ jsou 70. a 80. narozeniny. Vzhledem k tomu, že se délka života prodloužila, odsunuly se i oslavy (spíše se přidaly další). Součástí těchto oslav bývá mnoho jídla – ryby, hovězí maso, kuře, rýžové koláčky, ovoce, ale i narozeninové dorty. Oslavenec bývá také obdarováván rýžovým vínem.Zdroje: doljabi, love to know, asiasociety, travelchinaguide, best of korea

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page