top of page

Naučte se korejsky    s námi   안녕! 

Začneme od základu.
První lekce jsou věnované abecedě. 힘내!

V korejštině máme dohromady 19 souhlásek. Z toho 10 základních souhlásek, 4 aspirované a 5 ostrých souhlásek.


Základní korejské souhlásky

Souhláska pokud je na začátku znaku, tak se nečte a následuje pouze samohláska, na které se podíváme v dalších lekcích (아 - a). Pokud je souhláska na konci znaku, čte se jako -ng (앙 -ang)
Výslovnost souhlásky - jazyk by se měl dotýkat těsně za zuby, tato pozice jazyku totiž vyprodukuje zvuk, mezi souhláskou L-R, tím získáme korejské .

 

ASPIROVANÉ SOUHLÁSKY - když je vyslovujeme, musíme použít více vzduchu (jako pomůcka nám může posloužit kousek papíru, při vyslovení by se měl papír výrazně pohnout).
 

OSTRÉ SOUHLÁSKY - jsou explosivní a při jejich výslovnosti nevypouštíme z pusy téměř žádný vzduch, měly by se také vyslovovat vyšším tónem (to nám pomůže k určitému ostrému a explosivnímu výrazu).
 

Žádná souhláska ani samohláska nemůže stát ve slově sama, vždy se doplňují navzájem. Výjimkou jsou pouze textové slangy a zkráceniny, které byste měli používat pouze v konverzacích s kamarády. 
Samohlásky si rozdělíme na dvě skupiny - 10 základních a 11 složených. Naučíme se ty základní a podíváme se na jednoduché skládání samohlásek a souhlásek. Mějte na paměti, že na prvním místě vždy stojí souhláska a poté až samohláska. viz. kartička č.3

ㅇ(souhláska)+ㅏ(samohláska) = 아 [a]

ㅁ(souhláska)+ㅜ(samohláska) = 무 [mu]

3.jpg
4.jpg

Samohlásky složené, jak už název napovídá jsou složené právě ze samohlásek základních. Nezapomeňte však, že ve znaku vždy musí být na prvním místě souhláska a poté samohláska! viz. kartička č.4

ㄴ + 에 = 네 [ne]

ㅁ + 워 =뭐 [mwo]

 

Nyní už umíme celou korejskou abecedu, pojďme se teda trochu zabývat tím, jak se korejská abeceda skládá. Spoustu znaků velice často obsahuje 3 - 4 písmenka. Po každé však v pořadí souhláska - samohláska - souhláska.

a.jpg
b.jpg

Poslední tabulka vysvětluje, jak máme skládat podle pravidel psaní do korejských vzorců, kterých máme dohromady devět.

Červené pole - souhláska
Žluté pole - samohláska

Modré pole - souhláska

c.jpg
bottom of page